Teadlik tarbimine – elustiili küsimus

Teadlik tarbimine on mind juba ammu paelunud. See on päris lai teema, mida võiks käsitleda mitme nurga alt.

Mina soovin seda teha läbi PRÜGI – õigemini prügi vähendamise läbi tarbimisharjumuste muutmise.

Jäätmete sorteerimine, komposteerimine, poekottide korduvkasutamine, tomatite, kurkide, maitsetaimede, maasikate jms. kasvatamine, hoidiste tegemine ja sellega seonduv purgimajandus – kõik see ei ole mulle võõras.

Linnaoludes elades tuleb kindlasti mängu mugavus. Ei jõudnud hommikust süüa (loe: uni on magusam kui hommikupuder), pole probleemi – kohv ja saiake mõnest R-kioskist kaasa ja päev võib alata! Tunnistan, et olen isegi selliselt tarbinud ja näen praktiliselt igal hommikul kuidas päris paljud noored ja ka mitte nii väga noored oma hommikukohvi tänaval take away topsist lonksavad ning mõnd saiakest paberkotist kõrvale hammustavad.

See on ainult üks näide. Kõige rohkem prügi tuleb siiski toidupoest – seal me ostleme kõige rohkem ja seal on ka praktiliselt kõik tooted mõnes (plast)pakendis! Maitseroheline – plastpakendis, puu- ja köögiviljad on küll enamjaolt lahtiselt aga koju viiakse nad ikkagi kilekotis (sageli on mõned puu- ja köögiviljad ka juba eelnevalt pakendatud), erinevad salatilised – eranditult plastpakendis jne.

Kosmeetika, hügieenitarbed, majapidamisvahendid – praktiliselt kõik pakendatud ja üldijuhul plastikusse.

Mingi hetk hakkas see prügi mind lausa ahistama – seda tuli jutskui uksest ja aknast!

Hakkasin uurima erinevaid võimalusi oma prügitootmise vähendamiseks. Mingid asjad on väga ladusalt sujunud aga mõningad teemad vajavad lähemalt uurimist ja rakendamist.

Muutused algasid märkamisest – milliste tarbimisharjumustega saan kõige enam oma prügitootmist vähendada. Järgnevates postitustes toongi välja, mis on need põhilised muutused, mis on aidanud väga palju jäätmeid juba eos elimineerida.

Jäätmete vähendamise põhimõte, mille järgi toimin:

  1. vähendan tarbimist
  2. taaskasutan
  3. saadan pakendi tagasi ringlusesse (ümbertöötlemisele) või komposteerin
  4. viskan ära

Seega, rubriigis “teadlik tarbimine” hakkangi jagama oma mõtteid, kogemusi, inspiratsiooni ja näpunäiteid sellest, kuidas ise olen oma tarbimisharjumusi muutnud ja mida saaksin veel teha, et oma valikutega veelgi teadlikumalt elada, tarbida ning loodust hoida.

Ma ei usu ekstreemsustesse ja kui teinekord kasutan väljendit prügivaba elu või zero waste, siis minu jaoks tähistavadki need väljendid teekonda minimaalse olmeprügi poole – ehk siis kõike seda, millest antud rubriigis kirjutan.

Ja ma väga loodan, et ka sina jagad minuga siin oma mõtteid, kogemusi, soovitusi!

 

One thought on “Teadlik tarbimine – elustiili küsimus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga