Olen juba viimased kaks kuud tunnetanud suurt vajadust korrastuse, puhastuse ja puhastumise järgi. Nii füüsilises, kehalises kui ka vaimses mõttes.
Enne väereisi Peruuse (LINK) käisin toitiumisnõustaja juures ning seoses sellega oli fookuses keha puhastamine läbi toidu (LINK) – vähendasin gluteeni, piimatoodete, rafineeritud toodete, suhkru ja pähklite tarbimist – päris elimineerida kõiki neid toiduaineid mul ei õnnestunud aga vähendada küll. Reisil olles toimusid puhastumise protsessid aga hoopis mentaalses ja emotsionaalses plaanis.
Füüsiline maailm meie ümber peegeldab hingemaailma meie sees.
Kui meie ümber on korratus, siis on tõenäoline, et meie sees on korratus, võib-olla isegi kaos. Ja kuna väline maailm peegeldab meie sisemist maailma on lausa loogiline, et kui miskit meie sees muutub, muutub ka väline maailm meie ümber.
Olen lõpuks jõudnud tagasi koju nii füüsilises kui hingeslises mõttes ja miskit minu sees on muutunud. Tunnen, et on aeg teha üks suur puhastus ka oma füüsilises keskkonnas – OMA KODUS – luua ruumi kõigele sellele, mis minu südames on vormi võtmas.
Soovin luua oma elu selliselt, et see oleks täidetud usalduse, soojuse, mängulisuse, eheduse, õnne, armastuse ja küllusega, tervise, rõõmu, sära ja helgusega.
Selleks, et energiad saaksid liikuma, tuleb üle vaadata kõik need aastate jooksul kasutult kapinurka seisma jäänud asjad, mis nukralt tolmu koguvad ja takistavad energial vabalt voolata.
Olen otsustanud revideerida kõik mulle kuuluvad esemed ning jätta alles ainult need, mis toovad mulle puhast rõõmu.
Aga millest alustada, kui neid asju on kordades rohkem kui endale tunnistada sooviksin?
Pealegi, olen ju varasemaltki suurpuhastusi ette võtnud aga ikka leidub neid asju, mis on minuga aastate jooksul juba mitmes riigiski kaasas käinud ja vaatamata sellele, et ma neid kunagi ei kasuta, ei ole ma siiani suutnud nendest lahti öelda.
Õnneks avastasin enda jaoks Marie Kondo raamatu “Jaapani korrastuskunst – korrastamise elumuutev vägi”.
Tuleb välja, et olen terve oma elu valesti koristanud!
Kui mina tavaliselt kapi, raamaturiiuli või toa kaupa koristan, siis Marie Kondo soovitab koristada kategooriate kaupa. Tegelikult on tema korrastuskunst lausa omaette teadus. Tooksin siinkohal välja mõned huvitavad näpunäited raamatust:
1. Korrastage üks kord ja tehke seda korralikult!
Kui seate kogu oma elamise mammutliku pingutusega korda, siis olete kõik täielikult korda seadnud ning siis suudate eluruume alati korras hoida, isegi siis, kui olete loomult laisad või korratud.
2. Manage enne alustamist siht silme ette.
Uurige hoolega enne kodu korrastamisega alustamist elulaadi, mille poole püüdlete, ja küsige endalt: “Miks ma tahan oma kodu korda seada?” Kui lähete sügavuti nende põhjuste uurimisel, leiate üsna peagi, et kogu selle asjade äraviskamise ja allesjätmise mõte on olla õnnelik.
3. Kuidas valida – kas ese pakub teile rõõmu?
Parim viis otsustada, milliseid asju alles jätta ning milliseid ära visata on võtta konkreetne ese kätte ja küsida: ”Kas see pakub mulle rõõmu?” Kui jah, siis jätke ese alles. Kui ei, siis visake see ära. Jätke alles ainult need asjad, mis teile hinge lähevad. Siis astuge julge samm edasi ja visake ülejäänud kola ära. Kujutage nüüd ette, et elate kodus, kus on ainult need asjad, mis pakuvad teile rõõmu. See ongi ju elulaad, millest unistate, eks?
4. Sortige esemeid kategooria, mitte asukoha järgi.
Inimesed paigutavad tihti ühte tüüpi asju eri kohtadesse. Kui korrastame eri kohti eraldi, siis me ei märka, et teeme sama tööd mitmes kohas aina uuesti ja uuesti ja satume nõiaringi. Otsustage näiteks, et seate ühe toa korrastamise asemel eesmärgiks teha täna korda rõivad, homme raamatud.
5. Koristage õiges järjekorras.
Alustage rõivastega ja võtke seejärel ette raamatud, paberid, kõikvõimalik pudi-padi ja viimasena sentimentaalset väärtust omavad esemed. Kui vähendate esemete hulka just selles järjestuses, siis edeneb töö üllatava kergusega. Kui alustate asjade sortimist kergematest asjadest ja jätate raskemad viimaseks, siis saate töö käigus oma otsustusoskust järk-järgult lihvida, nii et lõpuks tundub kõik teile lihtne.
6. Tegelege enne äraviskamise, siis hoiustamisega.
Korrastamine hõlmab vaid kahte tegevust: asjade äraviskamist ja otsustamist, kus allesjäetud asju hoida. Töid on ainult kaks, kuid kõigepealt tuleb tegeleda äraviskamisega. Ärge isegi mõelge asjade ärapanekule enne, kui te pole äraviskamise protsessi lõpetanud.
Kokkuvõttes on edu saladus see, et kodu tuleb korda seada ühekorraga, nii kiiresti ja täielikult kui võimalik ning alustada tuleb esemete äraviskamisest.
Plaanisin oma suurpuhastust pühade ajale, et oleks aega pühenduda ja segamatult kõik oma asjad üle vaadata. Mõtlesin, et siis kui kõik jõululaua taga sülti söövad, möllan mina oma asjade sorteerimise ja äraviskamisega.
Tegelikult aga on mul viimasel paaril päeval olnud suur väsimus. Seepärast otsustasin puhata, nautida jõuluaega ja perega koos olemist.
Koristamisega teen algust homme ning luban sellel protsessil toimuda nii kaua kui on vaja ja nii kaua kui mul selleks kannatust jätkub – soovin ju võimalikult kiiresti kõik korda saada, et uude aastasse juba uute tegemistega astuda.
Rahulikku ja meeleolukat pühadeaega!
One thought on “KODU KORDA – konmarie abiga”