Siiani on see olnud minu jaoks kõige uudsem ja tundmatum roheväljakutse teemadest. Olen naiivselt arvanud, et inteneti keskkonnamõjud piirduvad energiakuluga, mis tekib siis kui arvuti on vooluvõrku ühendatud. Valesti arvasin!
MIKS?
Elame internetiajastul, mil kõik on hiireklõpsu kaugusel. Ma ise ei kujutaks enam elu ilma internetita ette. Internet on nii meie töö- kui eraleu keskmes ja me kasutame seda igapäevaselt. Vähemalt üle kolmveerandi Eesti elanikkonnast teevad seda küll.
Me saadame meile, kasutame sotsiaalmeediat, laeme pilte üles, laeme muusikat alla, otsime vastuseid oma küsimustele, suhtleme sõpradega, loeme samme ja teeme veel nii paljut muud.
Aga kõik need tegevused, mida me teeme ja kogu see info, mis interneti vahendusel kättesaadav on, kõik see on hoiustatud andmekeskustes (data centre’id), mis töötavad 24/7 ja vajavad tohutul hulgal energiat, et analüüsida ja hoiustada kogu maailma virtuaalset infot. Energiakulu tuleneb elektriseadmete (serverite) tööshoidmisest aga ka jahutussüsteemidest, mis hoiavad seadmeid ülekuumenemise eest. Elektrienergia saadakse üldjuhul fossiikütusest ning lisaks kulutatud energiale kulutatvad andmekeskused ka väga palju puhast vett oma jahutussüsteemides, seega keskkonnamõjud on üsna märkimisväärsed.
Greenpeace´i “Clickclean” projekti lehel on võimalik vaadata, missuguseid energiaallikaid kasutab sinu lemmik veebileht või äpp.
Allpool jagan Roheväljakutse soovitusi teadlikuks ja säästlikumaks internetikäitumiseks:
Alternatiivsete otsingumootorite kasutamine
- Ecosia on otsingumootor, mis lubab iga 45 otsingu pealt istutada ühe puu ning annab seeläbi panuse keskkonnahoidu. Avalehel on reaalajas näha istutatud puude arv.
- Blackle on otsingumootor, mis aitab säästa energiat, kuna kasutab oma veebilehel tumedat värvi tausta. Avalehel on reaalajas näha säästetud vattide (W) hulk.
E-maili puhastuskuur:
- vanade ja ebaoluliste e-kirjade kustutamine;
- spam-kausta ja e-maili prügikasti regulaarne tühjendamine;
- tellitud e-kirjade analüüs ja ebavajalike tellimuste tühistamine (unsubscribe).
- sotsiaalmeedia konto seadetes e-mailile saabuvate teadete tellimuse tühistamine.
Harjumuste muutmise motivatsiooniks -kui iga inimene Prantsusmaal kustutaks 50 e-kirja, oleks säästetud energia võrdne sellega, kui Eiffeli torni valgustus lülitada 42-ks aastaks välja või kogu New York ei kasutaks 4 tundi elektrit.
E-kirja manusena saadetavate failide mahu optimeerimine – tavalise e-kirja saatmise ökoloogiline mõju on umbes 0,3 g CO2. Suure ja mahuka faili saatmine manusena tekitab kuni 50 g CO2. Võrdluseks: ühe plastpudeli tootmise CO2 jalajälg on 82,8 g.
Oma vanade e-maili kontode kustutamine – sageli omatakse e-maile, mida ei enam ei kasutata aktiivselt, kuid mis hoiustavad mitteolulist infot ja koguvad väga suurel hulgal spam’i. Mõttekas on need ära kustutada ja alles hoida ainult olulisimad kirjad.
Internetis ja sotsiaalmeedias veedetud aja piiramine ja vähendamine -toob kaasa oma energia ja aja kvaliteetsema kasutamise. Nutiseadmetes veedetud aega saab kasutada hoopis hobidega tegelemiseks, sõprade ja perega aja veetmiseks ja värskes õhus viibimiseks.
ÜLESANDED
1. Alternatiivse otsingumootori kasutamine
Kui siiani olen kasutan Google otsingumootorit, siis tänase päeva ülesannet arvestades, otsustasin proovida alternatiive.
Mulle isiklikult sümpatiseeris Ecosia rohkem kui Blackle ja otsustasin seda terve päev kasutada aga kui ma hakkasin natuke rohkem nende kodulehte uurima ja lugesin, et …
- Ecosia on täiesti läbipaistev oma tegemistes ning nende kodulehelt on võimalik näha ka finantsraporteid ning seda, kui mitu puud nad igal kuul on istutanud, kui palju rahalist ressurssi on selleks kulutatud ning lisaks ka seda kui suure % see summa nende käibest ja kasumist moodustab;
- Ecosia on suunanud juba tervelt 7 miljonit eurot puude istutamisesse!
- Ecosia teeb koostööd usaldusväärsete partneritega (The Jane Goodall Foundation, Eden Reforestation Projects, PUR Project, OZG, The Friends of the Usambara Society jne).
- Ecosia otsingud on 100% CO2-neutraalsed;
- Ecosia otsingutulemused on väga kvaliteetsed (mina olen küll rahul)!
… otsustasin Ecosia oma vaikimis otsingumootoriks teha. Ja nüüd nii ongi. Good-bye Google!
2. Suurpuhastus e-postkastis
See oli ja on siiani üks suur väljakutse minu jaoks. Jah, unsubscribe’sin väääääga mitmetest uudiskirjadest. Mul oli vist sadu uudiskirju, mida ma ei olnud kunagi isegi ei avanud. See võttis mitu tundi aega aga tehtud ta sai. Millegipärast tulevad ikka veel mingid suvalised müügikirjad Eesti firmadelt minu e-postkasti spämmima ja see teeb mind väga kurjaks!
Aga jah, see oli lihtne osa.
Mis see raske osa siis oli? Mittevajalike kirjade kustutamine. Kuidas ma saan teha valiku kui kõik kirjad tunduvad olulistena (või vähemolulistena, aga mis siis kui kunagi vaja vaadata?). Püüdsin mingid kirjad kustutada aga väga palju on neid mul postkastis ikka veel alles. Pean selleks kohe mingi eraldi päeva võtma, sest neid kirju on mul kohe mitme aasta jagu. Ma olen üldse väga kehv arvutis-internetis puhtuse ja korra hoidja. Ma kahtlustan, et ma pole lihtsalt enda jaoks veel head süsteemi leidnud-loonud, mis võimaldaks mul oma e-postkasti ja faile arvutis efektiivselt korras hoida.
Kuidas teie seda muidu teete?
Ahjaa … ülesande laienduseks oli teha suurpuhastus virtuaalsete piltide ja failide seas. Alguses mõtlesin, et ah, mul pole mingeid pilte ega faile pilve peal. Aga tegelikult oli küll. 58 faili Google Drive’is, mida ma praktiliselt kunagi ei kasuta. Aga nii nagu postkastigagi .. ma ei raatsinud ju midagi kustutada. Vaatasin siis kriitilise pilguga oma failid üle ja peale “puhastustööd” jäi alles 21 faili. Huhh…
3. Minimalism internetikäitumises
Jätsin suures osas arvutis olemise täna välja ja oma nutitelefonis püüdsin ka sotsiaalmeediat minimaalselt kasutada. Keskendusin asjaajamistele, mis viisid mind õue jala liiklema ning midagi kasulikku tegema. Tegelikult olen märganud, et internetiavarustes aeg justkui kaob, vahet pole kas sotsiaalmeediat scroll’ides või siis mingi teema kohta infot otsides. Ja tegelikult kui päevaks oma nutiseadmed kõrvale panna, siis tekib ikka päris palju vaba aega juurde. Vähemalt minu märkamist mööda.
********
Mida tänane päev mulle siis õpetas? Seda, et virtuaalmaailmal on ka oma ökoloogiline jalajälg ja tegelikkuses on see palju suurem kui me oskaks alguses arvatagi. Seda, et mul on kerge nutisõltuvus, eriti just sotsiaalmeedia kasutamisel ning ma peaksin vähendama oma aega teisi “jälgides” ning pühendama rohkem aega oma elu elamisele. Samas on mul super hea meel, et leidsin omale uue otsingumootoriEcosia, sest see tõesti meeldib mulle väga ja seda kasutades tean ma, et teen head tervele maailmale.
Nii, et kokkuvõttes võib roheväljakutse interneti-päeva õnnestunuks lugeda! Õppisin midagi uut, tegin midagi kasulikku ning vahetasin oma otsingumootori ära – väike ühekordne muutus, millel on suured positiivsed tagajärjed!