Kunagi olid ajad, mil minu kodus said nõud puhtaks Fairiga. See oli õnneks väga-väga ammu. Tänaseks olen katsetanud mitmete erinevate loodus- ja tervisesõbralikumate alternatiividega ning lõpuks olen leidnud endale sobiva lahenduse.
Milline oli minu teekond?
Kõigepealt vahetasin tohutult vahutava, tugevasti lõhnava ja paljureklaamitud Fairy looduslikumate alternatiivide vastu. Proovisin nii Froschi kui Mayeri öko nõudepesuvahendeid ning olin mõlemaga üsna rahul. Seda kuniks tutvusin Soneti toodetega, mis mulle väga meeldisid. Boonuseks oli see, et lisaks väikesele (300ml) pumbaga nõudepesuvahendile oli valikus ka liitrine pudel ning suuremas pakendis ostmine tundus minu jaoks samm edasi ja igas mõttes mõistlikum (rahaline ja ajaline kokkuhoid + vähem pakendit, vähemalt nii ma arvasin).
Siis aga kui hakkasin rohkem keskkonna- ja prügiteemadest huvituma, oli pakenditeema minu jaoks väga aktuaalne – kuidas ikkagi vähendada või isegi vältida pakendit? Õnneks on Biomarketites võimalik lisaks teistele puhastusvahenditele osta ka nõudepesuvahendit lahtiselt, oma pakendisse. Mina kasutasin selleks oma juba olemasolevaid Soneti liitriseid pudeleid. Mugavuse mõttes ostsin koju ka ühe 300ml pumbaga nõudepesuvahendi, mis on mul kraanikausi juures igapäevases kasutuses ja mida täidan vastavalt vajadusele liitrisest pudelist. Süsteem on üsna lihtne ja mugav.
Olen Soneti nõudepesuvahendit juba pea kolm aastat kasutanud ning selle aja jooksul olen kõigest kaks pakendit ära visanud. Minu meelest üsna zero waste.
Millised on minu kogemused ja tähelepanekud
Soneti nõudepesuvahendit on kahes variatsioonis:
- tavaline nõudepesuvahend (sidrunheina eeterliku õliga)
- saialilleessentsiga nõudepesuvahend (magusapelsini ja bergamoti eeterliku õliga)
Olen proovinud mõlemat ja mõlemaga väga rahule jäänud. Mulle meeldib, et nende lõhn on hästi mahe ja neutraalne, tekstuur nahal mõnus ja minu meelest ei kuivata ka tihedal nõudepesemisel käsi. Aga kuna täitepakendisse saab osta ainult tavalist nõudepesuvahendit, siis olengi just seda kasutanud.
Vahel juhtub nii, et kaupluses on suures kanistris olev nõudepesuvahend otsas. Eks see frustreerib natuke, eriti kui kodus on KÕIK nõudepesuvahendi varud otsas. Õnneks on Tallinna inimestel alati võimalus mõnd teist Biomarketi kauplust külastada ja hoopis sealt see nõudepesuvahend osta. Minulgi juhtus eelmisel korral nii, et läksin ekstra Balti Jaama Turu Biomarketisse, et nõudepesuvahendit osta aga kohapeal selgus, et see oli otsas. Ohkasin kurvalt ja läksin siis Kaubamaja Biomarketisse, kus oma tühjad liitrised pudelid nõudepesuvahendiga kenasti täidetud sain.
Väike lisamärkus veel, oma pudelite täitmine võib natuke määrida ja nõuda mõne hetke rohkem aega kui lihtsalt riiulilt pudeli võtmine aga minu meelest on see seda väikest vaeva väärt. Pean tunnistama, et minul tilgub alati kasvõi natukene vahendit põrandale või mööda pudelikülge alla (ka siis kui ma väga püüdlik olen) aga õnneks on kanistrite juures alati olemas pabersalvrätikud, millega saab väiksema äparduse kiirelt likvideerida.
Käisin alguses oma kolme liitrise nõudepesuvahendi pudeli ja lisaks kolme pesupesemisvahendi pudeliga Biomarketis, et kõik ikka ühe korraga ära täita ning selle võrra siis harvem poes käia. Kui oled autoga, siis pole probleemi aga kui oled jala ja pistad kõik need täidetud pudelid selja- või kandekotti, on kojujõudmine üsna vaevaline. Ajapikku olen leidnud enda jaoks mingi rütmi ja tasakaalu, käin pigem eraldi endale nõudepesu- ja pesupesemisvahendit ostmas. Kapis hoian varuks kaks liitrist pudelit nõudepesuvahendiga ning täitma lähen siis kui mõlemad pudelid on tühjad, nii umbes 3-4 korda aastas.
Olin seda postitust planeerides nii õhinas, et mu pumbaga pudel on nii kaua vastu pidanud (oma paar aastat kindlasti!) ja ei ole mingeid kulumisjälgi, ainult etikett hakkab vaikselt koledaks minema. Aga kui ma eile pudelit täitsin, keerasin korgi liiga kõvasti kinni ning see läks katki (täpselt sama juhtus ka ühe teise korgiga). Tundub, et nüüd on aeg Uuskasutuskeskusesse minna, ehk leian sealt ühe korraliku keraamilise ja metallotsaga pumppudeli. Nii, et ega see plastmass ikkagi igavesti vastu ei pea.
Samas olen nii õnnelik, et nende aastate jooksul olen ära visanud kõigest kaks nõudepesuvahendi pudelit! No nüüd lisandub sellele muidugi minu väike katkine pumbaga pudel ka aga siiski, minu jaoks on see suur kokkuhoid (loe: loodushoid).
Kui mitu nõudepesuvahendi pudelit oled sina viimase kolme aasta jooksul ära visanud?
Lisaks mõnusale nõudepesuvahendile on mul ka mõnusad abivahendid.
Varem kasutasin täiesti tavalisi Vileda Wettex lappe, mille koostises on tselluloos ja puuvill, seega täiesti naturaalsed lapid, mida saab peale kasutamise lõppu kompostida. Minu jaoks oli suur AGA see, et need olid kolme kaupa kilepakendis (kuigi praegu meenub, et kunagi sai neid ka lahtiselt tükikaupa osta, võib-olla saab praegugi?). Kuna meie kodukaupluses olid ainult kilepakendis Wettex lapid, siis hakkasin kasutama hoopis MORE JOY nõudepesulappe, sest need olid pakendamata, ilusate mustritega ning samamoodi naturaalsest materjalist (puuvill + tselluloos), 60 kraadi juures pestavad ning hiljem kompostitavad. Mina olen väga rahul, sest nendega pühin ma puhtaks kõik pinnad ning vajadusel kuivatan ka potid, pannid. Majapidamispaberit ei ole üldse vaja!
Lisaks olen tavalised plastist svammid asendanud Soneti looduslikest ja taaskasutatud materjalidest nõudepesusvammiga, mis ei kraabi ning sobib ka tundlike pindade puhastamiseks. Svammi osa on 100% tselluloos ning karedam pind koosneb 60%-st sisaliagaavikiust ning 40%-st taaskasutatud plastikust. Pakend on papist. Mulle isiklikult väga meeldib see svamm aga ideaalis võiks see koosneda 100% looduslikest materjalidest, sest see 40% ümbertöödeldud plastikust läheb lõpuks ju ikkagi prügisse, seda ei saa enam ümbertöödelda ning samuti ei sobi see kompostimiseks.
Soneti svammi on mõnus käes hoida ja veel mõnusam sellega nõusid pesta. Ise kasutan alati seda karedamat poolt nõude pesemisel aga kahjuks pean tunnistama, et kaua need svammid vastu ei pea. Kõige sagedamini juhtub nii, et svammi karedam pool tuleb liimist lahti ning hakkab narmendama. Minu kogemusel on selle svammi eluiga tiheda kasutamise puhul kuskil kuu või poolteist. Siis eraldan ma karedama osa, viskan selle olmeprügisse aga svammi osa panen komposti.
Mul on veel mõned tavalised svammid varasemast alles, neid kasutan koristamisel ja no need on küll igavesed, ei saa ega saa otsa! Seega eelistan iga kell naturaalsemat toodet, mis kulub küll kiiremini aga ei ole loodud kestma aegade lõpuni.
Meil on muidu nõudepesumasin ka aga seda kasutame üliharva, sest mulle tegelikult meeldib nõusid pesta. Ja sellepärast ongi mul nende väikesete aga oluliste muudatuste pärast nii hea meel!
Minu jaoks on oluline, et kasutan looduslikku nõudepesuvahendit, mida ostan lahtiselt oma korduvkasutatavasse pakendisse ega tekita seeläbi täiendavaid plastpakendijäätmeid. Lisaks on mulle nõudepesul abiks naturaalsetest materjalidest (plastikpakendita) nõudepesulapid- ja svammid, mille saan pärast kasutusea lõppu kenasti kompostida ning prügisse läheb vaid imepisike osa.
P.S. samuti on minu jaoks tähtis vee kokkuhoid ja seepärast püüan väga teadlikult kasutada vett minimaalselt ning keeran kraani alati kinni hetkeks kui ma taldrikut küürin või korra kraanikausi juurest ära astun.
Hetkel olen sellise lahendusega üsnagi rahul. Mida tulevik toob, seda ei oska praegu öelda. Võib-olla saan inspiratsiooni ja häid ideid, kuidas nõudepesu veelgi “rohelisemaks” muuta, raamatust Zero Waste Home, mida juulis lugema hakkan?
Kõike kaunist ning tervise- ja keskkonnasõbralikku nõudepesu!
Maksimarketitest saab lahtiselt osta tselluloosist puhastuslappe!
Naturaalseid puhastuslappe toredate mustritega olen lahtiselt müügil märganud ka Hemtexis ning erinevaid lahtiselt müüdavaid puhastusvahendeid on pea igas ökopoes.