Esimene nädal keskendus suhkrutarbimise vähendamisele ning sellele, miks suhkur halb on. Tegelikult ei ole paharetiks mitte suhkur ise, vaid suhkrus sisalduv frukoos, mida tuleks vältida.
Siin on ka kolm põhjust, miks:
- Fruktoos paneb meid rohkem sööma.
- Fruktoos muutub otse rasvaks
- Fruktoos teeb meid haigeks
Kõige huvitavam fakt on minu meelest see, et igal molekulil, mille me suhu paneme, on oma isuhormoon ja kui oleme piisavalt molekule söönud, ütlevad need hormoonid meie ajule: “Kõht on täis, lõpeta söömine!”
Igal molekulil peale fruktoosi. Miks nii, seda saab lugeda Sarah Wilsoni ramaatust “Mina loobun suhkrust.”
Lisan siia ka oma muljed esimesest suhkrust loobumise nädalast.
Olin ilmselgelt väga põnevil, sest retseptid tundusid uudsed ja põnevad ning ma väga tahtsin söömise osas kontrolli enda kätte tagasi saada.
Üks korralik laupäevane poeskäik ja ma ei pidannud nädala jooksul eriti midagi poest juurde tooma, sest kõik oli külmikus juba olemas. Ajaline võit!
Samuti oli hästi mugav see, et õhtusöögist jätkus ka järgmise päeva lõunaks, kuigi nädala lõpuks hakkas see mind juba ära tüütama. Olen harjunud sööma mitmekesisemat toitu.
Minu kolm kõige suuremat lemmikrooga olid:
- Detox roheline omlett – omlett brokkoli, suuvekõrvitsa ja lehtkapsaga
- Maguskartuli ja musta oa quesadilla
- Ratatouille (röstitud köögiviljad)
Minu kõige vähemlemmikud olid:
- Kedgeree (riisiroog)
- Tai maguskartuli ja pudelkõrvitsa püreesupp (lisasin tublisti rohkem kookospiima kui retseptis kirjas oli, minu viga. Proovin teinekord kindlasti veel, veidi modifitseeritud kujul)
- Praemuna vokitud spinati, singi ja avokaadoga
Üldiselt on sellel nädalal olnud nii paremaid kui ka halvemaid hetki. Kolmapäevaks tundsin kui väga ma tunnen puudust värskest – minu joogijanu oli meeletu. Samuti einestasin nädala jooksul neli korda väljas:
- Kohvik Vernalia – hernesupp vastlapäeval
- Lendav Taldrik – kana pakorad värske salatiga
- Kohvik Vernalia – kalkunikotlett hautatud juurviljade ja kapsa-porgandi salatiga
- F-hoone – rukkileiva burger rosmariini ahjukartulitega
Ma ei saa lubada, et kõik need toidud olid suhkruvabad ja kõige tervislikumad aga õnneks oli esimese nädala eesmärgiks suhkrute vähendamine. Ja mina olin juba välja jätnud nii lisatud suhkru kui ka puuviljad.
Sel nädalal märkasin, kui palju parem on mu enesetunne peale väiksemaid ja tervislikumaid toidukordasid.
Samuti tunnetasin kui hea on süüa kolm korralikku toidukorda ning muul ajal olla snäkkimata. Ühel korral siiski võtsin paar teelusikatäit maapähklivõiet, ilma lisatud suhkruta ning esimesel päeval juhtus ka see, et ampsasin ära terve peotäie kookosküpsiseid.
Peale nädalast programmi järgi toitumist tunnen, et minu kodutoit oli ka varem super hea ja tervislik aga mul on ka super nummi (peakoka taustaga) abikaasa, kes valmistab kõike head ja paremat ning ülimaitsvalt! Lihtsalt kõik need igapäevased koogikesed, sarvesaiad, tuunikala pirukad ning kaneeli- ja moonisaiakesed olid liiast. Samuti mõjutasid mind puudulik hommikusöök, millele järgnes tavaliselt liialt suur praad kohalikus sööklas ning kõik need suhkruga kohvid ja toiduga liialdamine.
Valisin pragrammile registreerudes taimetoidumenüü, sest tahtsin lisaks keha puhastumisele suhkrust ja lihast õppida uusi ja põnevaid taimetoidu retsepte. Paraku tunnen, et järgmistel nädalatel oleme etteantud menüüdega natuke loomingulisemad ja mängulisemad.
Saadan iga päev lühikokkuvõtte oma kogemustest ja läbielamistest oma “suhkrusõltuvusest vabaks” teekonnal. Kui soovid, liitu sinagi!
5 thoughts on “1. nädal – suhkrusõltuvusest vabaks”